Nukentėjusiojo gyvybė dažnai yra mūsų rankose

Įgyvendintas bendras projektas „Sveikas sportas“
21 spalio, 2014
Geriausios rudens daržovės ir vaisiai
24 spalio, 2014

Nukentėjusiojo gyvybė dažnai yra mūsų rankose

Ištiesk pagalbos ranką savo artimam!

Apsidairyk, gal kažkam dabar reikia tavo pagalbos! Nuo nelaimingo atsitikimo niekas nėra apsaugotas. O juk nuo mūsų pirmosios pagalbos, ekstremalioje situacijoje, priklauso nukentėjusiojo gyvybė.

Pirmoji pagalba, iki atvykstant gydytojams, suteikiama traumų, apsinuodijimų ir kitų žmogaus organizmui pavojingų būklių metu, kurios gali grėsti žmogaus gyvybei.3d abstract running doctors

Pirma pagalba mes apsaugom sužeistą ar sergantį žmogų nuo dar pavojingesnių neigiamų pasekmių. Tarkim jei žmogus nukrito ir susitrenkė galvą, pas jį gali būti smegenų sutrenkimas, gali būti trauminis smegenų sužalojimas ir priklausomai nuo situacijos sužalojimas gali būti tiek atviras tiek ir uždaras. Koks tokių pakenkimų pavojus? Didžiausia problema gali būti deguonies stygius smegenyse. Kadangi yra padaryta trauma smegenys jau nebedirba taip kaip reikia. Maždaug po trijų, deguonies trūkumo, minučių (ligos arba traumos atveju), priveda prie, nepasiduodančios gydymui, smegenų žalos. Gelbėtojams reikia minimum 7 minučių, kad nuvykti iki ligoto arba sužeisto žmogaus, tai iki to laiko žmogaus smegenų žievėje įvyksta negrįžtamos pasekmės. Gelbėtojas (t.y. žmogus, kuris pirmas ateina į pagalbą ligoniui arba sužeistam žmogui), esantis įvykio vietoje, gali iškart suteikti pirmąją pagalbą, sumažinant tokio tipo pasekmes.

Principiniai dalykai, kuriuos turi atsiminti kiekvienas atsidūręs šalia įvykio vietos:
Pirmoji pagalba tai yra paprasta! Nėra klaidų, išskyrus vieną – nieko nedaryti!

photo_711

Kiekvienas žmogus gali susidurti su būtinybę atlikti pirmąją pagalbą, nelaimingo atsitikimo ar kelių eismo įvykio metu. Tam, kad nepasimesti ir padėti reikia būt tam morališkai pasiruošus. Tai yra vienas iš socialinės atsakomybės ir tarpusavio pagalbos elementų. Suteikiant pirmąją pagalbą labai svarbu žinoti ir turėti  įgūdžius šiose situacijose:

 1. Jei kraujuoja iš arterijų reikia suveržti su timpa virš žaizdos. Jei kraujuoja iš venų reikia steriliu tvarsčiu užspausti žaizdą. imgresVasaros metu timpa dedasi vienai valandai, žiemos metu – pusvalandžiui, po timpa būtina uždėti raštelį su užrašytu laiku, kada ji užveržta! Jei nėra galimybės iškviesti medikų, būtina timpa nuimti ir leisti kraujui tekėti bent 3-5 minutes, prieš užveržiant iš naujo.
 2. Jei, tarkim, vaikas žaidė kieme ir smarkiai susitrenkė galvą, negalima į tai nesureaguoti, būtina kviesti greitąją ir vežti jį į ligoninę patikrinti.
 3. Kai kraujuojama iš nosies, nevertinėti galvos, o iš marlės ar vatos padaryti kamštelius ir įkišus į šnervę nuleisti galvą.
 4. Jei pamatėt, kad žmogus nukrito ir neužčiuopiat pulso miego arterijoj ir nėra kvėpavimo, būtina jį paguldyti, pasukti galvą į dešinę, atidaryti burną, išvalyti kvėpavimo takus, pasukti galvą tiesiai, atlenkti galvą kaklo srityje ir pradėti dirbtinį kvėpavimą ir širdies masažą: 2 įkvėpimai, 15 paspaudimų ant krūtinės ląstos, rankos turi būti tiesiu kampu su krūtine.

Prisiminkite patys ir pasakykite artimiems ir draugams, ko negalima daryti pirmosios pagalbos metu, prieš atvykstant medikams!

 1. Jeigu kažkas paspringo, nedaužykite jo per nugarą.
 2. Peilio ar kažkokio kito daikto iš žaizdos traukti negalima.
 3. Apdegus negalima pilti aliejų, kremą, tepalą.
 4. Jei žmogus sušalo negalima duot gert degtinės arba kavos.
 5. Nušalimą negalima trinti ar kaitinti iki kol atvyks medikai.
 6. Išsuktą ranką negalima atstatinėti.
 7. Sulaužytus kaulų lūžgalius negalima atstatinėti į vietą, taisyti ar tiesinti.
 8. Po gyvatės įkandimo negalima pjaustyti įkandimo vietą, iščiulpinėti nuodus, užveržinėti įkąstos galūnės su timpa.
 9. Nualpus – nemuškite žmogaus per žandus.
 10. Tekant kraujui iš nosies nepatarinėkite žmogui užverst galvą.

pervaya_pomosch_4Aukščiau išvardintos klaidos gali kainuoti gyvybę tam, kurį jūs ką tik mėginote išgelbėti.

Galima praeiti pirmos pagalbos kursus, kuriuos praveda ir viską paaiškina specialistai.

Nepamirškite, kad jeigu jūs tapote nelaimingo atsitikimo liudininku, pirmoje eilėje praneškit apie tai bendruoju pagalbos telefonu 112. Būkite pasiruošę pasakyti tikslią įvykio vietą, įvykio laiką, nukentėjusiųjų skaičių ir sužalojimus.

 

Linkime Jums geros sveikatos! Ir tikimės, kad šie patarimai padės jums kritinėje situacijoje.

Comments are closed.